Seiko
Seiko Selection STPX093 JDM Solar Women's Wristwatch
Description
Introducing a pair of multi-purpose watches with a date display from the Seiko Selection S Series.
The beautifully streamlined case design features delicate slopes that connect the side of the case to the tip, and features 12 highly visible, three-dimensional indices.
This simple solar watch with a date display is suitable for any occasion. Its impressive specs include sapphire crystal, 10 bar water resistance, and JIS Class I magnetic resistance.
The bracelet features an easy-adjust system that allows you to easily adjust the length yourself, making it a great gift.
Can be paired with the men's version: SBPX143
Specifications
Movement
| Caliber No. | V137 |
| Drive method | Solar |
| Accuracy | Monthly difference +-15 seconds |
| Battery life | About 6 months on full charge |
| Functions |
|
Case/Band
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 27.8 mm width x 33.5 mm height x 7.3 mm thick |
| Glass material | Sapphire |
| Clasp | One-push tri-fold method |
| Arm circumference | 17.5 cm (max) |
Watch specifications
| Water resistance | 10 ATM (everyday use) |
| Magnetic resistance | Yes |
| Weight | 50 g |
Product File
Brand: Seiko / Selection / Solar
Product: Wristwatch / Ladies' Watches
Collection: JDM
Movement: Solar
Display: Analog
We ship worldwide! 🚢📦🌐🇺🇸 🇦🇺 🇪🇺 etc
We ship to all major destinations globally, this includes North America, South America, Europe, The Middle East, Everywhere in Asia, Australia, new Zealand etc etc
Brand new with box and papers!
All our products are brand new with box and papers unless stated otherwise! For example, our vintage section are not brand new.
Processing time: 1–10 business days (pre-orders ship on release date).
Orders are processed within 1–10 business days(excluding weekends and holidays). This does not apply to pre-order items, which will ship according to the release date stated below.Processing time does not include shipping time.
Import duties/taxes/tariffs are not included in the price.
Import duties, taxes, tariffs, and fees are not included in the item price or shipping cost. The Japanese Factory is not responsible for these charges, as they are imposed by your country on you for importing goods from abroad. Please check with your local customs office for details before making a purchase. Please read our Shipping Policy for more details.
We accept down payments!
You may choose to pay in full or secure the item with a 50% non-refundable deposit.
If a deposit is selected, the remaining 50% balance must be paid before shipment.
Please note: Deposits are non-refundable in the event of cancellation.
Related products
Seiko Selection STPX093 JDM Solar Women's Wristwatch
$225.00