Seiko
Seiko Selection SCVE062 JDM Mechanical Men's Wristwatch
Description
Introducing a new product from the S series, which specializes in standard designs that are not affected by trends.
The world-famous mechanical model is now available in Japan. Its appeal is its high design quality that is conscious of global trends. Gold is a color exclusive to Japan.
Specifications
Movement
| Caliber No. | 4R35 |
| Drive method | Mechanical automatic winding (with hand winding) |
| Accuracy | Daily difference +45 seconds ~ -35 seconds |
| Drive period | About 41 hours maximum |
| Stone number | 23 jewels |
| Function |
|
Case/Band
| Case material | Stainless steel back lid: stainless steel and glass |
| Case size | 41.2 mm width x 48.5 mm height x 11.8 mm thick |
| Glass material | Hardlex |
| Clasp | One-push tri-fold method |
| Arm circumference | 20 cm (max) |
Watch specifications
| Water resistance | 10 ATM (everyday use) |
| Anti-magnetic | Yes |
| Weight | 130 g |
| Other features | See-through caseback |
Product File
Brand: Seiko / Selection / Mechanical
Product: Wristwatch
Collection: JDM
Movement: Automatic
Display: Analog
We ship worldwide! 🚢📦🌐🇺🇸 🇦🇺 🇪🇺 etc
We ship to all major destinations globally, this includes North America, South America, Europe, The Middle East, Everywhere in Asia, Australia, new Zealand etc etc
Brand new with box and papers!
All our products are brand new with box and papers unless stated otherwise! For example, our vintage section are not brand new.
Processing time: 1–10 business days (pre-orders ship on release date).
Orders are processed within 1–10 business days(excluding weekends and holidays). This does not apply to pre-order items, which will ship according to the release date stated below.Processing time does not include shipping time.
Import duties/taxes/tariffs are not included in the price.
Import duties, taxes, tariffs, and fees are not included in the item price or shipping cost. The Japanese Factory is not responsible for these charges, as they are imposed by your country on you for importing goods from abroad. Please check with your local customs office for details before making a purchase. Please read our Shipping Policy for more details.
We accept down payments!
You may choose to pay in full or secure the item with a 50% non-refundable deposit.
If a deposit is selected, the remaining 50% balance must be paid before shipment.
Please note: Deposits are non-refundable in the event of cancellation.
Related products
Seiko Selection SCVE062 JDM Mechanical Men's Wristwatch
$260.00