Casio
Casio OCEANUS Manta OCW-S40-2AJF Solar Radio Wave Women's Wristwatch
Temporary shipping delay! April 22nd - May 12th!
We will be temporarily pausing all shipping services from April 22nd to May 12th as we make updates to our operations.
Any orders placed during this period will be shipped starting May 12th.
Additionally, any pre-orders scheduled to ship within this timeframe will also be delayed until May 12th.
We sincerely apologize for any inconvenience this may cause and greatly appreciate your understanding and continued support of The Japanese Factory.
Description
Introducing a new pair model from OCEANUS, which pursues high-quality finishes and multi-functionality with the brand concept of "Elegance, Technology."
Manta's high-quality slim style is a radio solar model that uses light blue, designed to be worn in pairs with the OCW-S7000E-2AJF. The bezel is sapphire glass ring with light blue deposition, and the dial is also light blue deposition.
Features:
- Made in Japan
- Casio watches are a watch brand that was born in Japan. They are produced at Casio's proud mother factory, Yamagata Casio, and you can feel the pride and spirit of Japanese manufacturing.
- 10 ATM water resistance
- It can be used not only for everyday water work, but also for marine sports such as swimming, snorkeling, and yachting.
- Displays the correct time
- Adjusts time automatically from radio waves.
- Solar powered
- Equipped with a solar powered system, it generates electricity from light and charges a secondary battery, so the battery does not need to be replaced as often. Even if it has been left unused for a period of time in a desk drawer or shelf, it can be used as normal by exposing it to light.
- Thin and comfortable to wear
- Smart and thin, it fits your arm perfectly. Comfortable to wear, you'll want to wear it every day. Creates a modern and sophisticated impression.
- Enjoy in pairs
- You can enjoy pairing your watch with your partner.
Specifications:
| Release date | May 2025 |
| Case size | 33.8 x 29.7 x 8.7 mm |
| Weight | 44 g |
| Case and bezel material | Titanium |
| Band | Solid band Metal band (titanium) One-push three-fold clasp |
| Water resistance | 10 ATM |
| Time correction | Radio controlled within Japan, China, North America, and Europe using MULTIBAND 6 |
| Power supply | Tough solar (solar charging system) |
| Crystal | Sapphire glass with anti-reflective coating on the inside |
| Surface treatment | Titanium carbide treatment |
| Band size | 125-185 mm |
| Hands | Neobrite |
| World time | 24 cities (24 time zones with automatic summer time setting) |
| Calendar | Fully automatic |
| Hand position correction function | Automatic second hand position correction function (detects the second hand position every minute and automatically corrects the position if the second hand is misaligned) |
| Power saving function | Stops the hand movement after a certain period of time in the dark to save power |
| Battery display/warning | Battery charge warning function |
| Operating time |
Operating time from full charge without solar power generation When using functions: Approximately 5 months When in power saving mode: Approximately 17 months |
| Accuracy |
*If radio reception is not possible, it will operate with normal quartz accuracy (average monthly difference of ±15 seconds). |
| Date display | Yes |
| Time correction details |
Home Time City (cities with reception function) / Received radio waves:
Radio wave reception function: Automatic reception (up to 6 times per day) (Chinese radio waves up to 5 times per day) / Manual reception:
* If you set the home time setting to a city that can receive radio waves, the station according to the city will be receiving. The time difference is set according to the selected city or time zone. |
Product File
Brand: Casio / Oceanus / Manta
Product: Wristwatch
Collection: JDM
Movement: Solar
Display: Analog
We ship worldwide! 🚢📦🌐🇺🇸 🇦🇺 🇪🇺 etc
We ship to all major destinations globally, this includes North America, South America, Europe, The Middle East, Everywhere in Asia, Australia, new Zealand etc etc
Brand new with box and papers!
All our products are brand new with box and papers unless stated otherwise! For example, our vintage section are not brand new.
Processing time: 1–10 business days (pre-orders ship on release date).
Orders are processed within 1–10 business days(excluding weekends and holidays). This does not apply to pre-order items, which will ship according to the release date stated below.Processing time does not include shipping time.
Import duties/taxes/tariffs are not included in the price.
Import duties, taxes, tariffs, and fees are not included in the item price or shipping cost. The Japanese Factory is not responsible for these charges, as they are imposed by your country on you for importing goods from abroad. Please check with your local customs office for details before making a purchase. Please read our Shipping Policy for more details.
We accept down payments!
You may choose to pay in full or secure the item with a 50% non-refundable deposit.
If a deposit is selected, the remaining 50% balance must be paid before shipment.
Please note: Deposits are non-refundable in the event of cancellation.
Related products
Casio OCEANUS Manta OCW-S40-2AJF Solar Radio Wave Women's Wristwatch
$835.00