Seiko
Seiko Selection SBTR033 JDM Chronograph Quartz Men's Wristwatch
Temporary shipping delay! April 22nd - May 12th!
We will be temporarily pausing all shipping services from April 22nd to May 12th as we make updates to our operations.
Any orders placed during this period will be shipped starting May 12th.
Additionally, any pre-orders scheduled to ship within this timeframe will also be delayed until May 12th.
We sincerely apologize for any inconvenience this may cause and greatly appreciate your understanding and continued support of The Japanese Factory.
Description
A battery-powered quartz chronograph model characterized by the beautiful shine of its metal dial.
This chronograph model has a standard design that is timeless while still incorporating stylish fashion sense.
The case has a solid shape that boldly combines flat surfaces to create a stylish design.
The metal dial ring with tachymeter notation and the metal set ring with 1/5 second markings are combined with the dial to create a meticulous design.
Specifications
Movement
| Caliber No. | 8T63 |
| Drive method | Battery-operated quartz |
| Accuracy | Monthly difference +-15 seconds |
| Battery life | About 3 years |
| Function |
|
Case/Band
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 41.0 mm width x 48.0 mm height x 12.3 mm thick |
| Glass material | Hardlex |
| Lumibrite | Yes (hands) |
| Clasp | One-push tri-fold method |
| Arm circumference | 19.5 cm (max) |
Watch specifications
| Water resistance | 10 ATM (everyday use) |
| Magnetic resistance | Yes |
| Weight | 152 g |
| Other features |
|
Product File
Brand: Seiko / Selection / Quartz
Product: Wristwatch
Collection: JDM
Movement: Quartz
Display: Analog
We ship worldwide! 🚢📦🌐🇺🇸 🇦🇺 🇪🇺 etc
We ship to all major destinations globally, this includes North America, South America, Europe, The Middle East, Everywhere in Asia, Australia, new Zealand etc etc
Processing time: 1–10 business days (pre-orders ship on release date).
Orders are processed within 1–10 business days(excluding weekends and holidays). This does not apply to pre-order items, which will ship according to the release date stated below.Processing time does not include shipping time.
Import duties/taxes/tariffs are not included in the price.
Import duties, taxes, tariffs, and fees are not included in the item price or shipping cost. The Japanese Factory is not responsible for these charges, as they are imposed by your country on you for importing goods from abroad. Please check with your local customs office for details before making a purchase. Please read our Shipping Policy for more details.
We accept down payments!
You may choose to pay in full or secure the item with a 50% non-refundable deposit.
If a deposit is selected, the remaining 50% balance must be paid before shipment.
Please note: Deposits are non-refundable in the event of cancellation.
Related products
Seiko Selection SBTR033 JDM Chronograph Quartz Men's Wristwatch
$215.00