Citizen
Citizen The Citizen The Iconic Nature Collection AQ4100-22L Limited Edition Washi Dial Eco-Drive Men's Wristwatch
Temporary shipping delay! April 22nd - May 12th!
We will be temporarily pausing all shipping services from April 22nd to May 12th as we make updates to our operations.
Any orders placed during this period will be shipped starting May 12th.
Additionally, any pre-orders scheduled to ship within this timeframe will also be delayed until May 12th.
We sincerely apologize for any inconvenience this may cause and greatly appreciate your understanding and continued support of The Japanese Factory.
Description
Limited to 400 pieces worldwide
A beautiful world is here.
The Iconic Nature Collection captures beautiful moments of the ever-changing scenery of nature and condenses them onto washi dials.
This model, which uses indigo-dyed washi paper with a striking Japan blue color for the dial, expresses a "summer night scene." The motif is a tranquil river, depicting a gentle flowing river swaying in the moonlight, and the second hand is gold to depict the trail of fireflies flying along the riverbank.
![]()
No regular battery replacement required
The light-powered Eco-Drive is CITIZEN's proprietary technology that converts sunlight or the faint light in a room into electricity to keep the watch running. Once fully charged, it will continue to work for a long time even in places with no light, so there is no need for regular battery replacement.
Scratch-resistant, lightweight, and rust-resistant
Citizen's proprietary material, Super Titanium, is titanium treated with Duratect (surface hardening technology). It is 40% lighter than stainless steel and has a surface hardness more than five times that of stainless steel.
Reduces reflections and makes the dial easier to read
Clarity Coating is a glass coating technology that reduces reflections by transmitting approximately 99% of light, making the dial easier to read. Even in sunny places such as parks and beaches, you can clearly read the time as if the glass was not there.
A watch that is resistant to shocks and magnetism and won't slip out of place
Perfex is a unique technology that combines three functions: "JIS Class 1 magnetic resistance," "shock detection function," and "automatic hand correction function," to prevent the hands of your watch from slipping out of place due to magnetism or shocks.
Specifications
| Watch No. | AQ4100-22L |
| Caliber No. | A060 |
| Power | Photovoltaic Eco-Drive |
| Accuracy | +- 5 seconds/year |
| Duration | Approximately 1.5 years of photovoltaic power generation (when power save is activated) |
| Weight | 56 g |
| Thickness | 12.2 mm |
| Case size | Width 38.3 mm |
| Case material | Super titanium |
| Case surface treatment | Duratect Platinum (light silver color) |
| Band material/type | Crocodile leather Tri-fold push type |
| Band width | 19.0 mm |
| Band adjustable size | 150-196 mm |
| Glass | Dual spherical sapphire glass (with clarity coating) |
| Water resistance performance | Water resistant to 10 ATM |
| Anti-magnetic performance | Anti-magnetic class 1 |
| Design features | Japanese washi paper dial |
| Function | Charge amount display function Charging warning function Overcharge prevention function Power save function Movable for about 1.5 years when fully charged (when power save is activated) Perpetual calendar Date display Date fast fix function 0:00 just calendar update function Time difference setting function Perfex (JIS Class 1 anti-magnetic, shock detection function, automatic needle correction function) |
| Country of origin | Made in Japan |
| Manufacturer's warranty | 1 year manufacturer warranty (10 years by registering with MY CITIZEN Citizen Owners Club) |
Product File
Brand: Citizen / The Citizen / The Iconic Nature Collection
Product: Wristwatch
Collection: JDM / Limited Edition
Movement: Eco-Drive
Display: Analog
We ship worldwide! 🚢📦🌐🇺🇸 🇦🇺 🇪🇺 etc
We ship to all major destinations globally, this includes North America, South America, Europe, The Middle East, Everywhere in Asia, Australia, new Zealand etc etc
Brand new with box and papers!
All our products are brand new with box and papers unless stated otherwise! For example, our vintage section are not brand new.
Processing time: 1–10 business days (pre-orders ship on release date).
Orders are processed within 1–10 business days(excluding weekends and holidays). This does not apply to pre-order items, which will ship according to the release date stated below.Processing time does not include shipping time.
Import duties/taxes/tariffs are not included in the price.
Import duties, taxes, tariffs, and fees are not included in the item price or shipping cost. The Japanese Factory is not responsible for these charges, as they are imposed by your country on you for importing goods from abroad. Please check with your local customs office for details before making a purchase. Please read our Shipping Policy for more details.
We accept down payments!
You may choose to pay in full or secure the item with a 50% non-refundable deposit.
If a deposit is selected, the remaining 50% balance must be paid before shipment.
Please note: Deposits are non-refundable in the event of cancellation.
Related products
Citizen The Citizen The Iconic Nature Collection AQ4100-22L Limited Edition Washi Dial Eco-Drive Men's Wristwatch
$3,415.00