Seiko
Seiko Selection SWFH139 JDM Solar Radio Wave Women's Wristwatch
Regular price
$320.00
Regular price
Sale price
$320.00
This solar-powered radio-controlled women's watch from the "S Series" features a beautifully balanced aspect ratio and a rectangular case.
Designed for a wide range of occasions, from business to leisure, the beautifully shaped rectangular case creates a seamless silhouette. The flowing curves from the case body to the lugs create a sense of unity.
A transparent stripe pattern in the center of the dial adds definition to the dial design, evoking a sense of luxury.
Roman numerals at 12 and 6 o'clock and sharp bar indexes provide high visibility and practicality.
Specifications
Movement
| Caliber No. | 1B22 |
| Drive method | Solar radio correction |
| Mobile accuracy | Average monthly difference ±15 seconds when not received |
| Drive period | Approximately 6 months when fully charged Approximately 1.5 years when power saved |
| Functions |
|
Case/Band
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 25.0 mm width x 35.0 mm height x 8.5 mm thick |
| Glass material | Hardlex |
| Clasp | One-push tri-fold method |
| Arm circumference | 17.5 cm (max) |
Watch specifications
| Water resistance | 10 ATM (everyday use) |
| Magnetic resistance | Yes |
| Weight | 58 g |
Product File
Brand: Seiko / Selection / Solar Radio Wave
Product: Wristwatch
Collection: JDM / Ladies' Watches
Movement: Solar
Display: Analog