Seiko
Seiko Selection SWFH129 JDM Solar Radio Wave Women's Wristwatch
Regular price
$300.00
Regular price
Sale price
$300.00
The watch features a solar-powered, radio-controlled caliber with a date function, enhancing its practical functionality.
The curved crystal creates a feminine look for the wrist, and is paired with a soft, rounded case.
The dial features large, easily readable, curved Roman typeset numerals at the 12 and 6 o'clock positions, and easy-to-read indexes at nine other positions ensure excellent legibility.
Specifications
Movement
| Caliber No. | 1B22 |
| Drive method | Solar radio correction |
| Mobile accuracy | Average monthly difference ±15 seconds when not received |
| Drive period | Approximately 6 months when fully charged Approximately 1.5 years when power saved |
| Functions |
|
Case/Band
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 28.3 mm width x 34.6 mm height x 9.1 mm thick |
| Glass material | Curved hardlex |
| Clasp | One-push tri-fold method |
| Arm circumference | 17.0 cm (max) |
Watch specifications
| Water resistance | 10 ATM (everyday use) |
| Magnetic resistance | Yes |
| Weight | 53 g |
Product File
Brand: Seiko / Selection / Solar Radio Wave
Product: Wristwatch
Collection: JDM / Ladies' Watches
Movement: Solar
Display: Analog