Seiko
Seiko Selection SWFH126 JDM Solar Radio Wave Women's Wristwatch
Regular price
$340.00
Regular price
Sale price
$340.00
From the Seiko Selection S Series, this tonneau-shaped solar radio-controlled model features a refined silhouette.
The time-tested, sleek, vertically elongated tonneau case has been made as slim as possible from 3 to 9 o'clock, with a thin bezel for a refined silhouette.
The 12 and 6 o'clock positions feature neat, curved Roman numerals and sparkling indices. While simple, the three-dimensional, well-defined dial design adds a touch of texture.
The solar radio-controlled caliber with a date function adds to its practicality.
Specifications
Movement
| Caliber No. | 1B22 |
| Drive method | Solar radio correction |
| Mobile accuracy | Average monthly difference ±15 seconds when not received |
| Drive period | Approximately 6 months when fully charged Approximately 1.5 years when power saved |
| Functions |
|
Case/Band
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 25.0 mm width x 35.2 mm height x 8.5 mm thick |
| Glass material | Hardlex |
| Clasp | One-push tri-fold method |
| Arm circumference | 17.5 cm (max) |
Watch specifications
| Water resistance | 10 ATM (everyday use) |
| Magnetic resistance | Yes |
| Weight | 53 g |
Product File
Brand: Seiko / Selection / Solar Radio Wave
Product: Wristwatch
Collection: JDM / Ladies' Watches
Movement: Solar
Display: Analog