Seiko
Seiko Selection SSEH020 Nano Universe Special Edition JDM Quartz Tank Men's Wristwatch
Regular price
$250.00
Regular price
Sale price
$250.00
Classic design and coloring that goes with any fashion.
Can also be paired with the ladies' model.
Specifications
Movement
| Caliber No. | 4N30 |
| Drive method | Battery-operated quartz |
| Accuracy | Monthly difference +-15 seconds |
| Battery life | About 3 years |
Case/Band
| Case material | Stainless steel |
| Case size | 27.9 mm width x 38.2 mm height x 6.4 mm thick |
| Glass material | Hardlex |
| Band material | Cowhide leather |
| Arm circumference | 20.0 cm |
Watch specifications
| Water resistance | Everyday use |
| Magnetic resistance | Yes |
| Weight | 30 g |
Product File
Brand: Seiko / Selection / Quartz
Product: Wristwatch
Collection: JDM
Movement: Quartz
Display: Analog